Rehabilitačné centrum sv. Filipa Neriho (SPNR) je komunitná organizácia sídliaca v slume Nyalenda, nachádzajúcom sa na predmestí keňského mesta Kisumu.
Hlavným cieľom našej činnosti je pomáhať pri riešení akútneho sociálneho problému, ktorý je rozšírený po celej Keni - znepokojivý počet detí bez domova.
Od svojho oficiálneho založenia v roku 2016 pôsobí SPNR pod záštitou Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.
Slovenská firma HOLLEN s.r.o. podporuje výrobcov automobilov, OEM producentov a ich dodávateľov pri odstraňovaní nedostatkov v oblasti zabezpečovania kvality dodávaných dielov.
Okrem toho sa venuje aj podpore charitatívnych organizácií, akou je aj naše centrum SPNR. Vďaka ich pravidelným darom môžeme našim chlapcom rôzne uľahčiť ich každodenný život aj účasť na štúdiu, či zabezpečiť im kvalitne strávený voľný čas.
Poskytli nám veľkú časť nášho ročného rozpočtu. Okrem toho sme vďaka ich štedrosti uhradili niekoľkým stredoškolákom školné, či zobrali všetkých na výlet.
Úprimné Pán Boh zaplať!
Aby sme mohli zabezpečiť zdravý rozvoj našich detí, zadovážili sme si nový, dôstojný domov neďaleko Viktóriinho jazera. Ten sme zrekonštruovali nie len podľa miestnych legislatívnych noriem, ale s vašou pomocou sme pri ňom vybudovali i futbalové ihrisko, preliezky, malú záhradku a pec na pečenie chleba.
To všetko sa nám podarilo vďaka štedrosti a dobroprajnosti vás- dobrodincov, sponzorov a priateľov. Za to vám v mene našich znovuzrodených chlapcov zo srdca ďakujeme.
Podľa štatistík Organizácie Spojených národov je v súčasnosti vystavených životu na ulici v dôsledku rôznych problémov a konfliktov 150 miliónov detí.
Keňská vláda odhaduje počet detí na ulici v rámci svojho teritória na 300 000 duší, pričom najmladšie z nich majú len okolo štyroch rokov.
V Keni od roku 1963, kedy získali nezávislosť od koloniálnej nadvlády Veľkej Británie, neprebehol žiadny ozbrojený konflikt.
Deti bez domova, často závislé od drog, ktorých prítomnosť v uliciach je každodennou súčasťou miestneho života, sa pripisuje mnohým faktorom. Medzi hlavnými sú chudoba, hlad, zložitý a drahý prístup ku vzdelaniu, ako aj neefektivita sociálnych politík štátu.
Drvivá väčšina pouličných detí je odsúdená na krátku a biednu budúcnosť. Trauma, ktorú deťom spôsobuje násilie, drogy a drsný život na ulici, je nezvratná. Aj keby po svete operovali celé armády sociálnych pracovníkov, tieto hlboké rany by navždy zostali sociálnym a zdravotným problémom pre mnohé z nich. Tento osud je spečatený najmä nedostatkom medzinárodnej publicity a následne aj obmedzenými finančnými prostriedkami.
"Ak zachrániš jeden život, je to akoby si zachránil celý svet"
Základ nášho rehabilitačného programu je tento citát z Talmudu. Na ňom je vystavaný zmysel projektu.
Napriek všetkým nepriazniam osudu sú deti, ktoré sú stále schopné vedome si budovať svoju budúcnosť. Ich telo a duševné zdravie neboli nenávratne zničené. Boli dostatočne silné, aby odolali náročným úskaliam života na ulici.
Naši sociálni pracovníci pochádzajú z miestnych komunít a majú odbornú prípravu na prácu s deťmi, ktoré ešte majú šancu na nápravu v rámci nášho programu.
Naši sociálni pracovníci nadväzujú vzťahy s novými potenciálnymi zverencami počas terénnej práce v centre mesta, na miestach, kde deti zvyčajne trávia čas (autobusová stanica alebo jeden z mestských parkov). Prvý krok k výchove v SNPR tak zvyčajne začína na ulici, kde naši pracovníci môžu posúdiť šance na reintegráciu v rámci nášho centra a neskôr aj v spoločnosti.
Niektoré deti, ku ktorým sa naši pracovníci nedostali, sami prídu až k bráne nášho strediska, ktorého poloha je v pouličnej komunite dobre známa. Tieto prípady bývajú zložité kvôli chýbajúcemu predchádzajúcemu kontaktu, avšak nemôžeme ich odmietnuť.
Po niekoľkodňovej fáze zhodnotenia správania v našom kontrolovanom prostredí sme pripravení zapojiť nové dieťa do programu.
Rehabilitačný proces sa začína prijímacím rozhovorom (neformálnym, v rodnom jazyku) medzi dieťaťom a naším sociálnym pracovníkom. Tento rozhovor slúži na získanie špecifických údajov o rodinnej anamnéze (vzťahy v rodine, sociálno-ekonomickej situácii, skúsenostiach z ulice) a jej možnom vplyve na situáciu dieťaťa.
Jadro rehabilitácie spočíva v odstránení pocitu neustáleho ohrozenia a vybudovaní vzájomného dôverného vzťahu. Na tomto základe je možné ďalej rozvíjať empatiu, disciplínu a morálne hodnoty. Plný denný program má okrem iného za cieľ aj postupne eliminovať pokušenie užívania drog.
Počas rehabilitačnej fázy sú deti zapojené do nášho ranného doučovania. Týmto spôsobom dokážeme zhodnotiť úroveň základných vedomostí potrebných pre návrat do školy a poskytnúť im individuálnu výučbu, kým nie sú pripravení na opätovné začlenenie sa do školského prostredia.
Základným kameňom pre každého funkčného člena spoločnosti je integrácia do kultúry, ktorá nás obklopuje a ovplyvňuje naše životy. Po úplnej rehabilitácii a preukázanej schopnosti fungovať v rámci skupiny sa snažíme o obnovenie rodinných väzieb s príbuznými, ktorí sú ochotní prevziať túto zodpovednosť. Ak nie sú k dispozícii žiadni príbuzní, snažíme sa nájsť rodinu-opatrovníka v jednej z nám známych komunít. Títo opatrovníci zvyčajne nie sú bohatí, preto im poskytujeme určitú materiálnu podporu (v závislosti od ich konkrétnej situácie). Rovnako plne pokrývame všetky náklady na vzdelanie.
Po úspešnom umiestnení znovuzrodeného žiaka tím našich pracovníkov pravidelne navštevuje nový domov, aby sa ubezpečil o vhodných podmienkach pre život a dlhodobý rozvoj. V niektorých prípadoch sa objavia neočakávané prekážky. A ak sú neprekonateľné, proces znovuzačlenenia sa znovu otvorí.
Naše kapacity žiaľ nestačia na obrovský počet núdznych detí na uliciach. Mnohé už zameškali príliš veľa školy a ich správanie môže byť problematické, čo sťažuje ich rýchle začlenenie do spoločnosti.
Náš tím sa vyhľadáva deti ulice priamo v teréne, aby sme boli schopní pripraviť sa na nové prijatie. Napriek tomu, ak dieťa nás takéto dieťa samo vyhľadá a zaklope na naše dvere, požiada o pomoc, nemôžeme odmietnuť.
Našim cieľom je integrovať každé dieťa späť do miestnej komunity a pripraviť ho tak na plnohodnotný život v spoločnosti.
Ak nie je k dispozícii príbuzný alebo vhodný opatrovník, vieme dieťaťu ponúknuť dočasný domov. V tomto prípade mu zabezpečíme všetky základné životné potreby, vrátane výchovy, disciplíny, zmysluplného trávenia voľného času a samozrejme aj vzdelanie na miestnej základnej škole St. Vitalis Nanga Primary School.
Ak vás zaujíma naša činnosť, s radosťou vás pozývame pozrieť sa na našu galériu.
Nájdete tu obrázky zachytávajúce momenty z našich začiatkov, výlety po Keni, život v Kisumu a oveľa viac.